Коментар на Емилия Милчева:

В последно време се говори все по-често за въведение на "експертно" правителство в България. Тази идея предполага, че партиите ще избират експерти и ще се споразумяват за останалото, без да го наричат политическа уредба. Това означава, че министрите ще трябва да изпълняват нарежданията на политическите лидери, без да си "цапат ръцете" с работодателите си. Тази формула е удобна, защото позволява да се включат различни експерти, но същевременно е опасна именно по тази причина. Николай Денков, бивш премиер и председател на Партията на демократичните българи (ПП-ДБ), предупреди пред парламента, че "експертните кабинети без ясна политическа отговорност са прекрасен смокинов лист, зад който могат да се правят много безобразия".

С изключение на ПП-ДБ, които остават в опозиция, независимо от кои политически състави се сформира правителството, останалите шест партии в 50-ия парламент са готови да се възползват от "експертността". Засега не е ясно с кои политически сили ще бъде свързан третият мандат - с първия на ГЕРБ, втория на ДПС или третия на ГЕРБ. Независимо коя политическа сила президентът ще избере за третия мандат, тя ще трябва да има подкрепата на ГЕРБ-СДС и ДПС. Изненадващо, претендентите за третия мандат не са само "Има такъв народ" (ИТН), за които вече се говореше, но и "Възраждане" и "Величие". Тези показания на капацитет подсказват, че биха се включили с някой друг експерт, ако им направят оферта.

Въпросното правителство обаче включва политически сили, които се противопоставят на въвеждането на еврото и оспорват българската военна подкрепа за Украйна, както и членството в НАТО. Въпреки това, България има добри възможности да въведе еврото, но "експертите" от тези партии биха ги пречили или дори провалили. Сега ГЕРБ и ДПС имат възможност да предоставят убедителни гаранции за "неотклонната ценностна принадлежност на България към евроатлантизма" и да подкрепят "експертното правителство". За тази цел обаче ще трябва да се въведе санитарен кордон за експертите от партиите, които искат да променят ценностната ориентация на България или да я отклонят.

През 2017 г. Европейската народна партия (ЕНП) имаше амбивалентно отношение към коалиции с крайно десни и националистически партии, но въпреки това ги включи в третото правителство на Борисов. Тогавашният министър на от