В понеделник разузнавателните служби на САЩ разкриха нови детайли за нарастващата заплаха от дезинформация, която се разпространява в американското общество преди президентските избори през 2024 година. Според високопоставени служители от разузнавателната общност, Кремъл активизира усилията си за влияние чрез разпространение на дезинформация сред американците и чрез използване на руски компании за връзки с обществеността. Целта е да се манипулира общественото мнение и да се подкопае доверието в демократичните процеси на САЩ.

Това предупреждение следва след няколко седмици на интензивни политически събития в САЩ, които накараха не само Русия, но и Иран и Китай да преразгледат своите стратегии за пропаганда и влияние. Въпреки че действията на тези държави се различават, основната им цел остава същата – да разпространяват неверна и подстрекателска информация, за да подкопаят американската демокрация.

Според разузнавателните служители, американската общественост трябва да бъде наясно с факта, че информацията, която срещат онлайн, особено в социалните медии, може да произхожда от чуждестранни източници, дори ако изглежда, че е публикувана от американци или изглежда, че е създадена в САЩ. Русия е идентифицирана като най-сериозната заплаха в тази област, докато Иран и Китай също демонстрират активност, но в различна степен.

Според докладите, Кремъл все повече наема руски компании за пиар и маркетинг, които да управляват кампании за дезинформация и да прикриват следите, водещи към тях. През март две руски компании бяха санкционирани от САЩ за създаване на фалшиви уебсайтове и профили в социалните медии, използвани за разпространение на дезинформация. Целта на тези усилия е да се фокусира вниманието върху конкретни кандидати, процеса на гласуване или социално значими въпроси, като имиграция, престъпност и конфликти, в опит да се манипулират американците да разпространяват руската пропаганда.

Фалшивите сайтове и профили, създадени с помощта на изкуствен интелект, представляват само част от методите, използвани за разпространение на дезинформация. В някои случаи американски технологични компании и медии също разширяват и препубликуват съдържание, което произхожда от руската пропаганда, което още повече усложнява ситуацията. Разузнавателните служители подчертават, че тези, които прокарват чуждестранно влияние, все по-добре се прикриват, като карат американците да разпространяват тяхната информация.

Сенатор Марк Уорнър, председател на комисията по разузнаване към Сената, изрази притеснение, че САЩ може да бъдат по-уязвими към чуждестранна дезинформация през 2024 година в сравнение с предишните избори през 2020 година. Той подчерта, че предупрежденията от разузнавателните служби потвърдиха, че изборите в САЩ са под наблюдението на злонамерени актьори от цял свят. Уорнър отбеляза, че тези държави разчитат както на неволно, така и на съзнателно действащи американци, за да популяризират чужди наративи в САЩ.

Разузнавателните служби съобщават, че за предизборния цикъл през 2024 година са изпратени два пъти повече предупреждения към политически кандидати, правителствени лидери, избирателни комисии и други целеви институции, отколкото за изборите през 2022 година. Тези предупреждения са предназначени да помогнат на целевите организации да се защитят и да опровергаят неверната информация, ако е необходимо.

От друга страна, Иран демонстрира по-агресивен подход. Според Аврил Хейнс, ръководител на националното разузнаване на САЩ, иранското правителство е подкрепяло американски протести срещу войната на Израел с ХАМАС в ивицата Газа, чрез онлайн платформи и финансово подпомагане на демонстранти. Иран е настроен срещу кандидати, които биха могли да увеличат напрежението с Техеран, особено след като предишното управление на САЩ под ръководството на Доналд Тръмп прекрати ядрената сделка с Иран и наложи нови санкции.

В контекста на изборите през 2024 година, Китай засега остава по-предпазлив. Въпреки че Пекин се включи активно в кампанията за дезинформация преди изборите в Тайван, се очаква Китай да насочи усилията си основно към второстепенни избори и кандидати, които са изразили враждебност към Китай. Китайският посланик в САЩ, Се Фън, заяви, че правителството на Китай няма намерение да се намесва в американската политика.

Докато усилията за дезинформация от страна на Русия, Иран и Китай продължават да се развиват, американските власти и граждани трябва да бъдат особено внимателни към информацията, която срещат онлайн, и да бъдат критични към източниците на информация, за да запазят целостта на демократичния процес.