Международният олимпийски комитет (МОК) защити решението си да позволи на боксьорките Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю-тинг от Тайван да участват в Олимпийските игри в Париж през 2024 г. Двете спортистки бяха дисквалифицирани от световното първенство за жени през 2023 г., когато президентът на Международната боксова асоциация (МБА) Умар Кремлев заяви, че ДНК тестовете са доказали, че те имат XY хромозоми.
Кой решава дали някой може да се състезава в категорията?
МОК не признава правомощията на Международната боксова асоциация (МБА) за олимпийските състезания по бокс поради обвинения в корупция и липса на финансова прозрачност. От 2019 г. МОК пое отговорността за организирането на боксовите турнири на Олимпийските игри. Според говорителя на МОК, Марк Адамс, двете боксьорки са се състезавали многократно през годините, включително на Олимпийските игри в Токио през 2021 г., и отговарят на критериите за участие.
Политика за транссексуални спортисти
МОК няма конкретни правила или разпоредби за транссексуални спортисти, които да важат за всички спортове. Вместо това, МОК предоставя 10 ръководни принципа, изискващи транссексуалните жени да са преминали процедури по смяна на пола преди 12-годишна възраст, за да се предотврати евентуално биологично предимство от мъжкия пубертет. В случая с Хелиф и Ю-тинг, няма потвърждение, че те са транссексуални.
Участието на Имане Хелиф и Лин Ю-тинг
МОК застана твърдо зад решението си да позволи на Имане Хелиф и Лин Ю-тинг да се състезават в Париж. Според МОК, и двете спортистки са се състезавали през цялата си кариера в женските категории и отговарят на всички правила и медицински разпоредби. "Всеки, който се състезава в категорията на жените, отговаря на критериите," коментира Марк Адамс.
Противоречия и въпроси
Дисквалификацията на Хелиф и Ю-тинг от Световното първенство през 2023 г. се основава на резултати от тестове за нивата на тестостерон. Въпреки това, Международната боксова асоциация не предостави подробна информация за тестовете и причините за дисквалификацията, което породи въпроси и съмнения.
МОК отказа да коментира личната информация на двете спортистки, подчертавайки, че това би било несправедливо и оскърбително. Въпреки че има спекулации относно интерсексуалния статус на Хелиф, няма конкретни доказателства, които да подкрепят тези твърдения.
Заключение
Решението на МОК да позволи на Имане Хелиф и Лин Ю-тинг да участват в Олимпийските игри в Париж продължава да бъде тема на дебати и противоречия. Въпреки предишните дисквалификации и липсата на ясни доказателства за нарушения, МОК стои зад своето решение и подчертава, че всички спортисти отговарят на изискванията за участие в състезанието.
Leave a Comment