Готово ли е НАТО за продължителна война?
Преди две години НАТО прие стратегията "Завръщане в бъдещето" за предна отбрана и възпиране след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. За да приложат тази стратегия, съюзниците се ангажираха с различни мерки за укрепване на своето възпиране и отбрана на срещата на върха в Мадрид през 2022 г. Докато лидерите на НАТО се събират във Вашингтон за 75-ата годишнина на алианса, този документ прави преглед на усилията за укрепване на колективната отбрана. Постигнат е значителен напредък в разходите за отбрана, предната отбрана, силите с висока степен на готовност, командването и контрола, ученията за колективна отбрана и интегрирането на Финландия и Швеция - постижения, които трябва да бъдат признати във Вашингтон. Въпреки това остава въпросът дали НАТО е готово да води - и по този начин да възпира - продължителна война. За да постигнат тази цел, съюзниците трябва да харчат повече, да увеличат индустриалния капацитет, да преодолеят критичните пропуски в способностите и да укрепят националната устойчивост, според доклад на CSIS.
Si vis pacem, para bellum
"Ако искаш мир, готви се за война." Ако НАТО все още нямаше мото - Animus in consulendo liber - то първата латинска поговорка би паснала доста добре на целта на алианса. Фразата предава част от вечната логика на възпирането: подготовката за война може да бъде най-добрият начин да я предотвратите.
Стратегическа концепция
След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. НАТО прие нова стратегическа концепция "Завръщане в бъдещето", която върна Русия към нейния статут на противник от времето на Студената война и постави възпирането и отбраната в основата на стратегията на алианса. Концепцията беше разкрита на срещата на върха в Мадрид през 2022 г., заедно с ангажименти, които генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг определи като "фундаментална промяна в нашето възпиране и отбрана".
Преглед на напредъка
Документът прави преглед на усилията на съюзниците от НАТО за укрепване на възпирането и отбраната в деветте проблемни области, описани в Декларацията от срещата на върха в Мадрид. Той разглежда усилията за укрепване на отбраната и възпирането от 2014 г. насам и текущата заплаха на Русия за НАТО.
Преход към нови планове
Пътят на НАТО към по-силно възпиране и отбрана започна на срещата на върха в Уелс през 2014 г., където съюзниците отговориха на анексирането на Крим от Русия, като поеха дългосрочни ангажименти за повишаване на разходите за отбрана над 2 процента от БВП. Това доведе до създаването на четири многонационални бойни групи за засилено предно присъствие (EFP) на изток през 2016 г. и Инициативата за готовност на НАТО през 2018 г.
Нови отбранителни планове
След инвазията на Русия през 2022 г. НАТО активира плановете си за отбрана, като предостави 40 000 войници, въздушни, военноморски и други средства на разположение на Върховния съюзнически главнокомандващ в Европа (SACEUR). Последваха нови EFP мисии, укрепване на морската позиция, въздушна полиция, противовъздушна отбрана и многонационални учения.
Готови ли сте за война?
Действията на Русия в Украйна потвърдиха опасенията, че Владимир Путин ще се стреми да подчинява близките съседи на Русия. Войната показва, че най-лошите сценарии за Русия са оправдани в обозримото бъдеще. Въпреки че Русия претърпя значителни загуби в Украйна, тя успя да възстанови военните си сили до предвоенните нива благодарение на мобилизация и подкрепа от Китай, Иран и Северна Корея.
Подготовка за най-лошия сценарий
НАТО трябва да бъде готово за най-лошия сценарий - бързо завземане на територия от руските сили в Балтийския регион. Този сценарий крие риск от ядрена ескалация и изисква сериозна подготовка и готовност за ответни действия.
Ангажименти и напредък
Съюзниците от НАТО са постигнали значителен напредък в разходите за отбрана, разширяването на предните отбранителни сили, създаването на нов модел на силите, подобряването на командната структура, интегрирането на Финландия и Швеция и провеждането на учения за колективна отбрана. Въпреки това, остава въпросът дали НАТО е готово за продължителна война, която ще изисква издръжливост, промишлен капацитет и национална устойчивост.
Заключение
Докато лидерите на НАТО се събират във Вашингтон, те трябва да отпразнуват постигнатия напредък, но и да се фокусират върху ключовите области, които трябва да бъдат подобрени, за да се гарантира готовността на НАТО за продължителна война. Преходът към по-силно възпиране и отбрана трябва да бъде завършен, за да се осигури дългосрочната сигурност на съюзниците.
Leave a Comment