Когато Ешерихия коли отново атакува Черноморието, това означава сериозен проблем. Можем да наричаме замърсените води "отпадни води", "санитарни води" или дори "живородни води" (поради наличието на микроорганизми).

Някои места, като Кранево, Албена и околностите им, заградени от проблема, но въпросът е доколко сигурно можем да определим до къде се простира замърсението от Е. коли. Всички сме запознати, че медиите наричат това лайна.

Забраната за къпане в морето е в сила, но малко вероятно е турист, който е платил четири или петстотин лева на ден, да се съобразява с нея. Хората нямат пари за да отидат на друго море. Те са вложили всичките си спестявания в хотел, гориво, храна и достигат до там. Плюс, те нямат допълнителни отпуски. Прав съм, нали?

Така че, туристите стискат зъби и къпят се в "лошото" море. Внимателно пазят да не гълтат вода и са научили децата да не я пиете. Дори и да къпят, те се стараят да държат устата затворена, за да избегнат температура от 39,5 градуса и неудържима диария. И всичко това за "само" четири или петстотин лева на ден. И нека бъдем реалисти, те мислят как да избегнат същата ситуация догодина.

Имам усещане, че този танц се играе всяко лято. Не са мистериозни кафяви петна по плажовете, неизвестни бактерии, злонамерени атаки срещу туристическата ни стратегия и други такива неща.

Разбира се, държавата предприема PR кампании за борба с кризата. За това се включват поп изпълнители, които пеят екологични песни (които никога не стават хитове). Държавните служители се разхождат изздравиштата по морския бряг и пият вода пряко от морето. Преките разобличения на ненадеждни лаборатории, които намерено намираха проблеми там, където не трябва да ги има. Но това промени нещо?

Няма да ви заморявам с пропагандни материали или природни феномени, сини флагове и опазване на пясъците и костенурките. Просто искам да кажа, че не е приятно да заплатиш повече от две хиляди лева за една седмица на почивка и после ти забранят да влизаш в морето, за да не се сблъскаш със смърдяща, нерегламентирана лайна на сертифициран плаж с множество сини флагове. Поради това, че туристът не е дошъл да гледа телевизия в хотела или да опитва преварено таратор, а да се докосне до морето.

Никой не му пука, че след седмица или месец ситуацията може да се подобри. Какво ще правим догодина? Ще играем руска рулетка с отпуска плюс допълнителни две или три хиляди лева и ще се надяваме, че пречиствателната станция в съседното село няма да изчезне някъде? Или ще се надяваме, че нещо нещастно няма да се случи с толкова много екологични хотели?

Природата на морето е прекрасна - скали, миди, изгреви - всичко. Всъщност, природата е единственото нещо, което не ни е виновно. Но затова съществуват институции, регламенти и закони - за да я опазим. За да я превърнем в удобна гледка, подходяща за построяване.