Дори и малките победи са значими, ако водят в правилната посока и постигат желания резултат, заяви пред БНР депутатът д-р Александър Симидчиев по повод законопроекта за забрана на вейповете, който премина на първо четене.
"Проблемът в България винаги е бил с устойчивостта и какво искаме да постигнем. Но виждаме, че законът за райския газ беше променян три пъти и стана все по-рестриктивен," отбеляза д-р Симидчиев.
Той сподели, че освен писма и становища от производители, които се фокусират върху конкретни думи в закона, има и натиск върху вносителите. "Чувстват се засегнати, защото се ограничава тяхната печалба. Аз и колегите ми в здравната комисия сме убедени, че сме прави и трябва да следваме този път. Това не е политически проблем, а национален демографски проблем," подчерта народният представител от ПП-ДБ.
Д-р Симидчиев е категоричен, че санкциите ще бъдат строги и при нарушения ще се отнемат лицензи за търговия. Той изрази надежда, че законопроектът за вейповете ще премине и на второ четене в 50-ото Народно събрание. "Всичко зависи от комисията, защото това е промяна в Закона за децата, а не за здравето, и се гледа в образователна комисия," обясни той.
Според него, за да се гарантира ефективността на забраната, е важно да има ясни приоритети, като детското здраве. "Приемането на този закон е ключово за справяне с демографския проблем," добави той.
Д-р Симидчиев разказа и за опита с райския газ, където първоначално забраната е била да не се продава на лица под 18 години, но търговците са намирали вратички. "Сега забраната е за всички и контролът е по-лесен. Ако не е за медицински нужди и хранителната промишленост, всичко е забранено," поясни той.
Законът за забрана на вейповете предвижда да се забранят всички – както с никотин, така и с плодови аромати. "Виждаме какво се случва с тютюнопушенето, винаги започва с алтернативи за достъп. Навикът да държиш нещо в устата и да инхалираш, съчетано с плодовия вкус, много деца психологически свикват да ползват подобни устройства, което е лесна стъпка към никотиновата зависимост," обясни д-р Симидчиев.
Той посочи, че няма достатъчно дългосрочни изследвания за въздействието на вейповете върху здравето и последствията за детското здраве. "Това, което държавата получава като акциз от тютюневите продукти, не покрива и една трета от разходите за лечение на увредените от никотина," каза още д-р Симидчиев.
Той подчерта важността на образованието и информираността като средство за превенция. "Забранителните мерки са ефективни, но по-смислено е, когато провеждаме обучителна програма. Здравето трябва да влезе в началното обучение между 1. и 5. клас по всички въпроси," завърши д-р Симидчиев.
Leave a Comment