
**„ЗЕМЯТА КАТО ЕДНА ЧОВЕШКА ДЛАН“**
Село Воден, село Крайново, град Болярово, Свиленград, Хисар, Стара Загора, Елхово, Варна, Тополовград, село Априлци, Харманли, село Отец Паисиево, Беклемето… Тези населени места са част от картата на моята, на нашата България, която в момента е изпепелена от пожари. Не ми се иска да разисквам причините за тези бедствия, но бих искал да споделя някои размисли за героизма на пожарникарите и състраданието и готовността за помощ на обикновените граждани.
От повече от десет години УниБИТ в сътрудничество с общините Малко Търново, Болярово и Елхово организира Международния Югоизточен летен университет. Студенти, докторанти и преподаватели от Университета работят на терен в тези общини, както и в турските общини Къркларели и Одрин.
По време на последните пожари в селата Воден и Крайново, студентите от УниБИТ, водени от доц. Диана Стоянова, съвместно със специалисти от музея в Ямбол, бяха на терен в близост до село Воден. По пътя към обекта те се натъкнали на огнена преграда. След съвет от кмета на община Болярово, г-н Христо Христов, и кметицата на с. Воден, г-жа Стоянка Чакърова, те се върнали в базата си и се включили в спасителните операции. Със собствени средства закупили и запълнили багажниците на автомобилите си с вода, храна и хигиенни материали за пожарникарите и доброволците, които предали на кметиците на селата Воден и Крайново.
В петък следобед посетих пострадалите райони заедно с Ректора на УниБИТ, проф. Ирена Петева. Видях опустошението и изгорелите домове, както и страданието в очите на хората. Видях и усилията на държавата да се справи с бедствието. Министърът на вътрешните работи г-н Калин Стоянов умело координираше действията на всички служби, включени в гасенето на пожара и предоставянето на помощ на пострадалите. На място бяха и шефът на пожарната служба, главен комисар Джартов, областният управител на Ямбол г-н Красимир Димитров, както и кметовете на засегнатите населени места.
Особено впечатляваща беше работата на 35 пожарникари от Турция под ръководството на г-н Сали Ердан и г-н Исмаил Караканджъ. Те успешно се справиха с пожарите в с. Крайново. По нареждане на министър Стоянов, част от турските пожарникари (27 души) преспаха в Елхово, а останалите 9 останаха на пост в с. Крайново. Отношението на жителите на Елхово към турските пожарникари беше трогателно. Въпреки че в Елхово никога не са живели турци, местните жители проявиха огромно уважение и благодарност. Турските пожарникари бяха посрещнати с аплодисменти и признание от гражданите на Елхово, които им предоставиха храна и напитки.
На сутринта, заедно с кмета на Елхово и заместник-областния управител, закусихме с турските гости и им пожелахме успешен път обратно. Споделянето на кафе и аплодисментите показаха, че в трудни моменти истинските приятелства и братски отношения се укрепват.
Тази трагедия ни напомня, че България е като „една човешка длан“ — нашата земя, хора и дух са свързани и само с общи усилия можем да преодолеем трудностите.
Leave a Comment