Русия именува като "военна операция" действията си в Украйна, вместо да ги нарича "война". Това отчасти е диктувано от идеята, що изплалява на световната сцена през 2008 година от Индонезия, предлагайки забрана на употребата на думата "война". Русия, подкрепяйки това предложение, сега приема гледната точка, че в Украйна не се води война, а военна операция.
Томина бавност на боевете носи стратегическа загадка. Отговорът може да бъде, че в рамките на бъдещи преговори, всеки регион, окопан от руските сили, ще бъде класифициран като руска територия, съответно и обратното - всеки регион, държан от украинците, остава украинска територия.
Опасенията от евентуално разполагане на ядрени оръжия в конфликтната зона се усилват, особено с оглед на съществуващата АЕЦ "Запорожие". Има симулации, които предсказват, че при авария на тази АЕЦ, радиационният облак може да достигне далечините на София, а половината от Турция да изчезне. Безпокойно е и информацията, че руските сили може да са поставили взривни устройства по покривите на централата, с цел понижаване на издръжливостта на куполите на централата, които са конструирани да издържат на удар от самолет.
В това време, обществената дискусия се вихри и около ситуацията с АЕЦ "Белене" в България. Проектът на АЕЦ "Белене" беше предвиден за два реактора на стойност 2 милиарда долара, с финансирането осигурено, обаче отлаганията и препятствията оставиха строителството недовършено и станаха причина за загуба на значителни суми. Въпросът е предпочитаната от някои сили външна политика, превръщаща България в неядрена сила.
Leave a Comment