Икономическото значението на възможността Русия да продава зърното си е велико. Но страната е разочарована от възможността средствата от украинската търговия да бъдат използвани с военни цели. Въпреки това, Русия демонстрира, че нейната външна политика не е монолитна, като президентът Путин трябва да балансира между различни интереси в обществото. Това недоволство в Русия произтича от вярата на част от обществото, че страната не може да защити своите интереси както при търговията, така и при войната. Това коментира политологът д-р Владислав Трифонов в разговор с Лили Маринкова в предаването „ФАКТИ“ и „Разговор“.

Според него Русия е подложена на натиск, включително по случая започнал с инцидентът на Кримския мост. Страната смята, че не е редкост оръжия за Украйна да бъдат доставяни по този коридор. По тази линия, Русия би могла да реагира към пристанищата, през които се изнася селскостопанската продукция.

На разговора между външните министри на Русия и Турция беше обсъдена възможността сделката да бъде осъществявана по различен начин, като се отчитат руските опасения. Така Русия ще е в състояние да защити своите интереси подходящо. Турция се превръща в големият играч тук, показваща своята значимост на световната сцена.

Турция също има голяма икономическа облага от тази сделка и продължава да поддържа добри отношения с Русия. Русия изнася през Турция типични стоки, като високотехнологични изделия и резервни части за селскостопанския сектор.

От друга страна, Европейския съюз и САЩ също подкрепят продължаването на тази сделка. Китай има също интерес, като третия най-голям потребител след ЕС и САЩ.

Въпреки че тази сделка цели да подпомага най-бедните държави, статистиката показва, че страните в Африка са получили по-малко от половин процент от аграрните продукти от Украйна. Така че аргументът, че с този ход се помага на бедните, не съвпада с реалността, коментира още Трифонов.