Според ново изследване, нормалната работа на първата човешка колония на Марс се нуждае от много по-малко хора, отколкото се предполагаше до момента. Този извод е направен от научния екип на Университета "Джордж Мейсън", който използва компютърно моделиране за симулация на възможната живот на Марс.

Моделирането, известно като „симулация, базирана на агенти“ е създадено с помощта на софтуера с отворен код NetLogo. Чрез този методологически подход екипът е успял да вземе предвид огромно количество променливи в опит да предскаже поведението и взаимодействието на бъдещите колонисти.

Сред разгледаните фактори са психологическия профил, способността за адаптивност и устойчивост, уменията и метаболизмът на хората, както и обстоятелствата от околната среда. Сценариите, които са подлежали на симулация, включват различните дейности на колонистите, като придвижване, сън, работа, синтез и консумация на ресурси.

Научната работа показва, че хората с невротични черти на характера са подложени на по-голяма смъртност на Марс в сравнение с флегматичните и оптимистични личности. Според симулациите, минималният брой хора, необходим за поддържане на устойчива колония за дълъг период, е 22.

То�са изследване подчертава значение на социалните и поведенчески характеристики на бъдещите колонисти за успеха на мисията.