### Растеж на случаи на лаймска болест и текущи здравни проблеми в България

Последните данни за лаймската болест в България показват значителен ръст в броя на случаите през настоящата година. Според информация от главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, от началото на годината до момента са регистрирани около 170 случая на лаймска болест. За сравнение, по същото време миналата година броят на регистрираните случаи е бил около 90. Това увеличение на случаите привлича внимание и повдига въпроси относно факторите, които допринасят за разпространението на заболяването.

Доц. Кунчев обясни, че климатичните условия през пролетта са били особено благоприятни за развитието на кърлежите, които са основни преносители на бактерията, причиняваща лаймска болест. Топлото и влажно време е създало идеални условия за размножаване на кърлежите и увеличаване на техния брой. Това е довело до по-висок риск от инфекция, тъй като кърлежите са активни и често се срещат в парковете и зелените площи в градовете.

Въпреки че случаите на лаймска болест са се увеличили, доц. Кунчев уверява, че ситуацията може да се контролира и намали чрез ефективна обработка на тревните площи и парковете. По негово мнение, именно обработката на тези пространства може да помогне за намаляване на популацията на кърлежите и съответно за предотвратяване на бъдещи случаи на лаймска болест. Той акцентира, че рискът от заразяване с лаймска болест е по-висок в градските паркове, отколкото в по-отдалечените природни местности, където хората са по-рядко изложени на кърлежи.

Същевременно, доц. Кунчев коментира и текущата ситуация с COVID-19 в Европа. Той посочи, че вирусът все още циркулира, но в момента не съществуват нови варианти, които да напомнят за интензивността на пандемията от преди две години. Според него, в момента хората са в състояние да се справят с вируса, често дори без да проявяват симптоми. Въпреки това, доц. Кунчев отбеляза, че макар вирусът да продължава да бъде активен, нивото на заболеваемост е в рамките на нормалното и не представлява значителна заплаха.

По отношение на Гърция, Кунчев посочи, че страната не представлява особено изключение от останалата част на Европа. Причината за относително високите числа на COVID-19 в Гърция се дължи на по-голямото количество извършени тестове, което води до по-голямо откритие на случаи. Въпреки че нивото на заболяемост в Гърция е малко по-високо в сравнение с България, доц. Кунчев уверява, че ситуацията е под контрол и не е повод за безпокойство.

Отделно, доц. Кунчев отбеляза, че в момента циркулират и различни летни вируси, но те не са толкова изразени, колкото респираторните вируси. Летните вируси, които са били по-малко активни тази година, не предизвикват сериозни здравословни проблеми в момента. Това предполага, че общественото здраве в България е под контрола и въпреки някои сезонни предизвикателства, ситуацията остава стабилна. 

Обобщавайки, доц. Кунчев подчерта важността на превенцията както при лаймската болест, така и при други вирусни инфекции. Той призовава за продължаваща бдителност и предприемане на подходящи мерки за защита на здравето на населението, особено в контекста на текущите здравни предизвикателства.