Самотата може да увеличи риска от възрастова загуба на паметта, съгласно ново изследване. Световната здравна организация (СЗО) определи самотата като глобален проблем за общественото здраве през 2023 година, като посочи, че тя засяга един от всеки четири възрастни. Изследванията показват, че социалната изолация и самотата могат да имат сериозни последствия за нашето психологическо и физическо здраве.
Изследване, проведено от университета във Ватерло, Канада, показа, че и самотата, и социалната изолация могат отрицателно да повлияят на паметта. Социалната изолация и самотата, макар свързани, са различни концепции. Първата се отнася за обективна оценка на броя социални контакти, които човек има, докато втората е емоционално преживяване, което често не е свързано с факта да си сам.
През шестгодишно изследване, проучващо различни комбинации от самота и социална изолация, се показа, че хората, които са социално изолирани и самотни едновременно, имат най-голям спад в паметта. Второ по големина въздействие върху паметта е имала самата самота.
Една от предложените причини за това включва "използвай или изгуби" теорията, съгласно която недостатъчното социално взаимодействие може да допринесе за умаляване на паметта. Психологическите стресове, породени от самотата, може да доведат до хормонален дисбаланс, който потенциално може да повреди невронните връзки в мозъка.
Един от изследователите, Канг, споделя, че откритията подчертават нуждата от обществени програми, които да подпомагат онези, които са подложени на най-голям риск от увреждане на паметта. Решенията могат да включват прилагане на транспортни програми или домашни посещения, които да помогнат на самотните възрастни хора да осъществяват социални контакти.
Leave a Comment