Американските власти се стремят да забранят използването на китайската социална мрежа TikTok в страната поради опасения за събиране на данни за гражданите. Освен това, те се опитват да предотвратят всякакви подобни методи за евентуален „шпионаж“. В тази връзка се подготвя и забрана за използването на превозни средства с автопилотни системи, разработени в Китай.
Според информирани източници, цитирани от Ройтерс, Министерството на търговията на САЩ ще излезе с нови инициативи в следващите седмици. Ако предложените законодателни промени бъдат приети, в САЩ ще бъде забранена експлоатацията на превозни средства, които използват софтуер с ниво на автономност от трето или по-високо, разработен в Китай.
Тъй като китайският софтуер се използва предимно в китайски автомобили, подобна забрана ще бъде още една бариера пред навлизането на китайски електрически превозни средства на американския пазар, наред с увеличаването на митата. Като част от тази инициатива се обсъжда и забрана за използването на автомобилни системи, базирани на произведени в Китай комуникационни технологии за данни, като например мултимедийни системи.
Това би ограничило достъпа до американските пътища на автомобили, които не са пряко свързани с китайски марки, но използват китайски софтуер. Американските регулатори изразиха загриженост относно способността на съвременните автомобили да наблюдават гражданите чрез бордови камери и да подслушват разговорите им в купето.
С оглед на факта, че много китайски автомобили, оборудвани с модерни асистенти, имат вътрешни видеокамери, тази заплаха е технически възможна. Американските служители също са загрижени за възможността за дистанционно прихващане на управлението на такива превозни средства чрез бордовата електроника. Очаква се представители на автомобилната индустрия да участват в обществени обсъждания по тази тема.
Миналия петък се проведе среща с представители на различни американски правителствени ведомства, където обсъдиха план за въвеждане на ограничения върху използването на китайски софтуер в превозни средства, експлоатирани в САЩ. Представители от Австралия, Канада, Германия, Индия, Япония, Южна Корея, Испания и Великобритания също взеха участие в събитието и изразиха своите мнения по въпроса.
Leave a Comment