Перенаписано:

Вече се извършват близо 90% от руския внос чрез плащания в рубли и китайски юани. Това е резултат от западните санкции, които принудиха вносителите да се отказат от долари и евро. Изразяват се оплаквания за предизвиквани трудности, като се отбелязва, че "Юанът е напрегнат", по думите на един от вносителите.

Министерството на финансите на САЩ сложи санкции на Московската борса преди приблизително месец. Руската централна банка обяви, че ще преходи към търговия в китайски юани все още в юни, когато китайската валута се ползваше с 54% от търговията. Обменният курс на рублите спрямо юаните беше по-силен и продължи да се поддържа на същото ниво. Извънборсовият курс на рублите спрямо доларите и еврото поддържаше стабилност, но беше определен от Руската централна банка по нова, неструктурирана техника. DW се свърза с предприемачи за разговори относно предизвикваните трудности и ежедневните разплащания в юани.

Основната валута за плащания за вноса в Русия се правят в рубли или юани, представляващи около 90% от сделките.

Санкциите натовариха външнотърговската дейност на Московската борса, правейки търговията с долари и евро невъзможна, но дейността ни беше спряна напълно. Много от консултантите на DW, които предпочистваха анонимността, заявиха, че повечето плащания са в юани. Работничка от логистична компания обясни, че след появата на войната в Украйна стана трудно извършване на валутни операции и че основната търговия беше пренасочена към Китай. Допълнила е, че "90 процента от всички плащания се извършват чрез рубли или юани. Има много плащания на стоки чрез трети страни".

В последно време турската лира участваше във валутните разплащания за внос в Русия, но работата с турските банки беше на пауза поради вторичните санкции към тях. Китайските банки продължиха да извършват транзакции, но бяха спрени, ако те бяха свързани със санкциониран товар и доставчика в Китай имаше "европейски произход" (централата беше в Стария континент).