### Президентските избори във Венецуела: Разделени Реакции и Неясноти

След месеци на политическа нестабилност и съмнения относно прозрачността на изборния процес, президентските избори във Венецуела се състояха в неделя. Часове след затварянето на избирателните секции, както действащият президент Николас Мадуро, така и основният му опонент, оповестиха претенции за победа.

#### Предизборен Контекст

Президентските избори бяха организирани в контекста на продължаваща социално-политическа криза, която е в разгара си в страната повече от десетилетие. В този период Венецуела премина през хиперинфлация, репресии, насилие и широко разпространено емигриране на граждани. Страната преживя национални протестни вълнения, опити за преврат и насилствени сблъсъци, както и създаването на паралелно правителство от страна на опозицията, което бе признато от част от международната общност.

През януари лидерката на основната опозиционна партия, Мария Корина Мачадо, спечели предварителните избори за кандидат-президент. Въпреки това, властите отказаха да признаят резултатите от вота, а Върховният съд, контролирани от правителството, забрани на Мачадо да участва в изборите. В резултат на това опозицията бе принудена да излъчи нов кандидат, Едмундо Гонсалес, по-малко известен дипломат.

По време на предизборната кампания, Мачадо продължи да обикаля страната, въпреки ограниченията, поставени от властите, включително забрана за полет. Тя провеждаше митинги и събираше големи тълпи, подкрепящи кандидатурата на Гонсалес. Въпреки усилията на правителството да възпрепятства кампанията ѝ, Мачадо успяваше да достигне до избирателите, разпространявайки посланието си и призива за промяна.

#### Проблеми по време на изборите

Изборният ден бе изпълнен с предизвикателства. Още преди отварянето на избирателните секции, правителството започна да предприема действия, които застрашаваха прозрачността на изборния процес. Според доклад на „Лабораторио де Пас“, публикуван преди ден, в периода на предизборната кампания са били задържани най-малко 71 души, които са имали връзка с опозицията или са оказвали помощ на нейните кандидати.

В допълнение, правителството създаде значителни препятствия за венецуелците в чужбина, за да гласуват. Въведени бяха изисквания, които се оказаха почти непосилни за мнозина, като изисквания за паспорт и доказателства за местожителство. Според данните от Националния избирателен съвет (НИС), само 69 211 венецуелци, живеещи извън страната, бяха регистрирани да гласуват.

Изборният ден също така бе белязан от нередности. Местни новинарски агенции и журналисти докладваха за проблеми като повредени машини за гласуване и присъствие на въоръжени про-правителствени групи в изборните секции, които създаваха страх и смут сред гласоподавателите. Много наблюдатели бяха възпрепятствани да присъстват на преброяването на бюлетините, а полицията не допусна граждани, които искаха да наблюдават процеса.

#### Резултати и Реакции

Когато избирателните секции затвориха, НИС обяви Николас Мадуро за победител с 51% от гласовете, след преброяването на 80% от бюлетините. Според официалните резултати, опозиционният кандидат Едмундо Гонсалес получи 44% от гласовете. Опозицията обаче оспори тези резултати, като Мария Корина Мачадо заяви, че Гонсалес е спечелил изборите с над 70% от гласовете и постави под съмнение легитимността на преброяването.

Мадуро, в своето изявление, определи победата си като „триумф на мира и стабилността“ и заяви, че народът на Венецуела е доказал своята стойност срещу санкциите и агресията, насочени срещу него. Поддръжниците на Мадуро празнуваха победата си в столицата Каракас, докато привържениците на опозицията изразиха гнева си и разочарованието си по улиците.

След обявяването на резултатите, в цялата страна се състояха демонстрации и протести както от страна на поддръжниците на правителството, така и от опозицията. В някои случаи протестите прераснаха в сблъсъци с полицията и паравоенни групи, като се съобщава за използване на сълзотворен газ и смъртни случаи.

#### Международната Реакция

Реакцията на международната общност беше силно разделена. Държавният секретар на САЩ, Антъни Блинкън, изрази сериозна загриженост относно прозрачността на изборния процес и призова за подробно разглеждане на резултатите. Върховният представител на ЕС за външната политика, Жозеп Борел, подчерта необходимостта от пълна прозрачност на изборите.

От друга страна, някои от партньорите на Венецуела, като Куба и Боливия, поздравиха Мадуро за победата му. Руският президент Владимир Путин и китайското външно министерство също изпратиха поздравления на Мадуро, подчертавайки стратегическото партньорство между техните държави и Венецуела.

В заключение, изборите във Венецуела разкриват дълбоката политическа поляризация и несигурност в страната. Както в национален, така и в международен план, ситуацията остава нестабилна и непредсказуема, с продължаваща необходимост от обективно разглеждане на резултатите и осигуряване на демократични процеси.