Даниел Смилов подчертава, че непропорционалното медийно внимание към откриването на Олимпиадата и двете боксьорки Хелиф и Ю-тинг не е случайно. Олимпиадите винаги са били политически събития, поне от 1936 година насам, когато авторитарните и тоталитарните режими се състезаваха със свободния свят по брой на медали и пищност на церемониите. Пример за това е Хитлер, който през 1936 година се опитва да демонстрира физическото превъзходство на "арийската раса", но е изненадан от четирите златни медала на американския атлет Джеси Оуенс.


Олимпиадата в Париж 2024 е силно политизирана по един особен начин, като за пръв път политизацията се наблюдава вътре в самия Запад, а не между него и световните диктатури. Важните статистики на тази олимпиада не са свързани с броя на медалите, а с броя на обидените от определени сцени на откриването и скандалите около боксьорките Хелиф и Ю-тинг. Това показва промяната в политическата ситуация в западните демокрации и очакваните големи промени в консервативна и дори автократична посока.


Виктор Орбан, в една своя стратегическа лекция на 27 юли, представя упадъка на Запада като основна тема. Според него, войната в Украйна показва, че Западът е разделен и губи своята икономическа и културна доминация. Орбан твърди, че Европа е станала придатък на САЩ и че икономическият център на света се измества към Азия. Целият останал свят отхвърля ценностите на Запада, особено що се отнася до демокрацията и правата на малцинствата.


Откриването на Олимпиадата в Париж, което блестящо демонстрира огромния френски и европейски принос в световната култура, наука, техника и иновации, беше представено като обида към света и неговите чувствителности. Орбан твърди, че това демонстрира разрива на Запада с Бог, семейство и отечество.


Втората част от речта на Орбан е посветена на "спасителите на Запада", които идват под формата на Доналд Тръмп и самия Орбан. Според него, етнонационалните държави, спирането на войната в Украйна и предоговарянето на търговските споразумения между Китай и САЩ са ключовите елементи за спасяването на Запада. Орбан твърди, че националният суверенитет и силното централизирано национално управление са от съществено значение.


Тези политически идеи обясняват защо сцената с Бакхус и двете боксьорки заеха толкова непропорционално медийно внимание. Тези събития трябваше да покажат, че светът върви на зле и има нужда от "спасители" като Тръмп, Орбан и Путин. Въпреки това, ако погледнем таблицата с медалите, Западът все още доминира, а събитията в Париж демонстрират, че западната култура и постижения остават ненадминати.


В заключение, ако нещо може да бъде спасено от загиване от Тръмп, Орбан и техни копия, то със сигурност е много устойчиво и най-вероятно би оцеляло и само.