### Устойчивост на отбранителната индустрия въпреки политическите сътресения

Фирмите от отбранителния сектор остават уверени в нарастващите разходи за оръжие, въпреки политическите пренастройки в западните държави. Според данни от "Стокхолмския международен институт за изследване на мира" (СИПРИ), глобалните разходи за отбрана са достигнали рекордните 2,4 трилиона долара през миналата година, благодарение на конфликта в Украйна и нарастващото напрежение между Китай и Запада.

На последната среща на върха на НАТО във Вашингтон беше решено увеличаването на военните бюджети да продължи. Въпреки това, политическите промени в Обединеното кралство, Съединените щати и Франция, които са основни разходвачи на военни средства, предизвикаха опасения сред инвеститорите относно възможното намаление на подкрепата за Украйна в бъдеще.

По време на авиошоуто във Фарнбъроу, значимо събитие за отбранителната и авиокосмическата индустрия, ръководителите на компании заявиха, че дори ако помощта за Украйна бъде намалена, западните правителства ще продължат да инвестират в укрепването на отбраната срещу потенциални заплахи от Русия и Китай.

Лоренцо Мариани от италианската компания Leonardo отбеляза, че конфликта в Украйна е предоставил важен урок – липсата на подготовка води до загуба. Геополитическото напрежение беше видно на изложението, включително и на примера с пътническия самолет A350 на Air India, който първоначално е бил построен за руския "Аерофлот", но след санкциите е променил собствеността си.

След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., цените на акциите на компании като "Локхийд Мартин" и "Рейтиън", както и на европейски производители като Leonardo и BAE Systems, се увеличиха значително. Например, акциите на германската "Райнметал" се повишиха с 390%, а тези на шведската "СААБ" – с над 340%.

**Тръмп и Украйна**

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп намекна за възможно намаляване на финансова помощ за Украйна при негово възстановяване на властта, което би могло да се отрази на текущите разходи за оръжия. Въпреки това, Тръмп остава критичен към Китай, което предполага продължаваща инвестиция в отбранителни системи за Азиатско-тихоокеанския регион.

Том Лалибърти от "Рейтиън" заяви, че важно е да се фокусира на дългосрочните тенденции в отбранителния сектор, а не на политическите спекулации. Той подчерта, че укрепването на отбраната е приоритет, независимо от политическите различия.

**Политическите промени в Обединеното кралство и Франция**

Обединеното кралство преживява политически промени, които доведоха до преглед на отбранителната политика, предизвиквайки опасения, че важни програми могат да бъдат съкратени. Премиерът Киър Стармър увери на авиошоуто във Фарнбъроу, че Великобритания остава ангажирана с отбранителната индустрия.

Франция също така демонстрира политическа нестабилност, след изборите, което предизвика спад в акциите на европейските отбранителни компании. Анализаторите изразяват загриженост относно възможността бюджетните затруднения да повлияят на разходите за отбрана.

**Перспективи пред отбранителния сектор**

Краткосрочните перспективи пред фирмите от отбранителния сектор остават позитивни, благодарение на повишеното търсене за снабдяване на Украйна и укрепване на военната готовност на Запад. Според Мат Милас от Honeywell Aerospace, войната в Украйна е довела до значителен скок в търсенето на отбранителни продукти.