Новият Европейски парламент започна своята работа, избирайки ръководни длъжности и съставяйки различни комисии. Българският евродепутат Петър Волгин, част от групата на „Възраждане“, коментира в интервю за ФАКТИ обстановката и текущите процеси.
- Г-н Волгин, Роберта Мецола беше преизбрана за председател на Европейския парламент. Каква беше атмосферата в пленарната зала по време на вота?
- Атмосферата в пленарната зала при вота за Мецола беше подобна на партийна сесия преди 1989 година. Всички се изправиха на крака, ръкопляскаха и скандираха възторжено. Представителите на статуквото в Европейския парламент – Европейската народна партия, социалистите, „Обнови Европа“ и други, демонстрираха своята подкрепа по комунистически начин. Лично аз не виждам нищо радостно в това.
- Да говорим за комунизъм в Европейския парламент е странно, но така започна разговорът...
- Това е най-интересното – можем да говорим за комунизъм. Вчера (б.р. – предния ден) в Европейския парламент беше приета поредната антируска резолюция в подкрепа на правителството на Зеленски с голямо мнозинство. Това показва, че говорим за привидна демокрация, в която управляващите налагат своето мнение, а опозицията няма думата.
- Какво включва резолюцията, която беше приета за Украйна?
- Резолюцията включва общи изявления за подкрепа на Украйна и критика към Виктор Орбан за срещата му с Владимир Путин, но не и за срещите му със Зеленски, Си Дзинпин или Тръмп. Орбан е единственият европейски лидер, който се опитва да постигне мир в Украйна, докато останалите лидери работят в обратната посока. Резолюцията призовава за увеличена военна помощ и финансови средства за Украйна, включително отделяне на 0,25% от БВП на всяка държава от ЕС за Киев. Тези средства често се крадат, както знаем от опита в Украйна, Русия и България.
- Вие бяхте един от хората, които не станаха в пленарната зала, когато прозвуча химнът на Европа?
- Да, защото няма химн на Европа. Химн може да има само независима национална държава. Организация може да има нещо като химн, но със същия успех можем да станем на крака и при песен на Тейлър Суифт.
- „Одата на радостта“ на Фридрих Шилер е приета от години като химн на Европейския съюз. Не мислите ли, че това е символично?
- Ако Европейският съюз беше съюз на независими държави, тогава бихме могли да говорим за радост. Но сегашният ЕС е просто инструмент в ръцете на своите задатлантически господари. В ЕС няма независими държави, които работят в дух на радост и сътрудничество. Вместо това, имаме подчинени държави, които получават заповеди от Вашингтон чрез Брюксел.
- Евродепутатите от „Възраждане“ станахте част от новата група „Европа на суверенните нации“ (ЕСН). Разкажете повече за целите и какво искате да промените?
- Това е важен момент, защото за първи път българска партия има водеща роля в създаването на нова група в Европейския парламент. Нашата цел е да възродим независима Европа, съставена от държави, които работят заедно, но са независими и защитават своите национални интереси. Ние вярваме, че Европа трябва да съхрани своите традиции, култура и история, и да работи за доброто на всички страни в съюза.
- Колко депутати са във вашата група?
- В момента сме 25 депутати. Всяко начало е трудно, но сме решени да постигнем промени и да се борим за независима и суверенна Европа.
Leave a Comment