Москва и Киев остават на коренно различни позиции. "Трябва да бъдат предприети много стъпки, за да се приближим към край на войната", каса унгарският премиер, като подчерта, че той е направил важна стъпка към тази цел - контактът вече е установен и Орбан иска да продължи по този път.

В контекста на обсъжданията, Путин отново потвърди своето становище, че Украйна трябва да се откаже от териториите, окупирани от руски войски, определено народните републики Донецк и Луганск, както и регионите Запорожие и Херсон.

Множество представители на ЕС обаче подчертаха, че Орбан няма официален мандат за преговори с Русия, припомняйки, че Унгария води председателството на ЕС от първи юли. Естонската министър-председателка Кая Калас и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изразиха несъгласие с данните на Орбан. Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и германският глава на държавното глава Олаф Шолц също изразиха опасения.

Виктор Орбан е единственият лидер на ЕС, който поддържа тясни отношения с Путин, според АРД. Орбан винаги се е обявявал срещу европейските помощи за Украйна и срещу санкциите срещу Русия.

Унгарският премиер посети Киев преди да тръгне за Москва, където покани украинския президент Володимир Зеленски да обмисли незабавно примирие с руските сили. От украинското външно министерство казаха, че Орбан е посетил Москва без съгласуване с Киев.

Визитата - коз за кремълските пропагандисти

Посещението на Москва беше използвано от Орбан като възможност да демонстрира своите пълномощия като държавник на европейска сцена, казва Роджър Хилтън, сътрудник в словашкия аналитичен център Globsec. Той предполага, че Орбан може би позиционира себе си като потенциален съюзник на Тръмп в уреждането на украинския въпрос. Като част от тази игра, счита Хилтън, Орбан възнамерява се да се позиционира като водеща фигура на европейската десница. Препарати