Путин под напрежение събира средства, за да финансира своите войнствени устреми. Въпреки икономическите връзки с Китай и Индия, тези страни не му предоставят кредитни ресурси. Освен това, силно притискат Русия за намаляване на цените на петрола и газа, които са основни източници на приходи за руската икономика. Също така, те налагат ограничения на износа на руски стоки и технологии.
С оглед на това, какво остава за Путин и неговите управленски институции е да търсят други източници на финансиране в собствената икономика. Източниците на приходи са обременени с високи данъци и трудностите отпускан от властта. От последните засегнати сектори е туризмът, който е ограничен в основно в пределите на Русия.
Различни регулаторни органи наблюдават за увеличение на цените и наказват бизнесите, ако те го правят, с аргумента, че се използва монопол. С други думи, създава се натиск върху онези сектори от икономиката, които са основни за преживяването на страната в условия на война.
Путин: замразява цените административно, увеличава значително стойността на кредитите, повишава данъците до непосилни нива и прехвърля собствеността на успешните фирми в ръцете на своите близки. Всичко това става под претекста на временна „национализация“, последвана от бърза приватизация.
В условията на икономическата криза и социалните проблеми, би било необходимо Западът да избегне подкрепа за Русия, за да покаже на Путин последствията от войната. Но в краткосрочен план, това не би облекчило ситуацията в Украйна, като цивилното население продължава да страда от бомбардировки. Въпреки това, ще допринесе за създаването на надежда, че рано или късно ситуацията ще се промени категорично. Дано Западът успее да прояви нужното лидерство и стратегия в този момент.
Leave a Comment