Степента на тревожност в дадена страна може да се съди по успеха на фирмите, които изграждат паник стаи и частни бункери. В Германия този бизнес напоследък процъфтява. Компанията BSSD Defence инсталира системи за сигурност у дома, паник стаи за около 20 000 евро и истински бункери, струващи до 200 000 евро.
Увеличено търсене на защита
Според техническия директор на фирмата, Марио Пиеде, през последните години запитванията за такива услуги са се увеличили значително, като интересът идва както от частни лица, така и от противопожарни служби и градски управи. Тази тенденция започна по време на пандемията от Ковид-19 и се засили още повече след началото на руската инвазия в Украйна. „Никой не е очаквал, че в Европа отново може да се води конвенционална война“, казва Пиеде. „Но историята се повтаря и хората, които и преди са имали такива мисли, сега просто реализират намеренията си“, допълва той.
Липса на функциониращи бункери
В Германия почти няма останали функциониращи бункери. Преди три месеца Сдружението на германските градове и общини призова федералното правителство да инвестира 10 млрд. евро през следващите десет години в гражданска защита, с цел възстановяване на 2 000 бункера от времето на Студената война. Според Федералната служба за гражданска защита и помощ при бедствия, само 579 от тези бункери продължават да функционират като обществени убежища, което е едва 0,56% от населението на Германия.
Планове за нови бункери
Германското правителство оценява, че за защита на цялото население ще трябва да се построят над 210 000 нови бункера, което ще отнеме 25 години и ще струва 140 милиарда евро. „Изграждането на защитни съоръжения за населението беше пренебрегнато през последните 35 години“, казва Пиеде. Възстановяването на мрежата от укрития е напълно възможно според него.
Ефективността на съвременните бункери
Бившият полковник от Бундесвера, Ханс-Валтер Борис, поставя под съмнение ефективността на тези укрития предвид огромната огнева мощ на съвременните оръжия. Той припомня, че Русия разполага с хиперзвукови ракети, които могат да достигнат почти всеки европейски град за две до пет минути. „Не е като през Втората световна война, когато хората имаха 15 или 20 минути да намерят убежище“, казва Борис.
Децентрализирани защитени пространства
Германското правителство смята, че големите обществени бункери ще бъдат по-малко полезни от децентрализираните защитени пространства в жилищните сгради. Те препоръчват гражданите да се снабдят с евтини и леснодостъпни строителни материали, с които сами да изградят безопасни защитни помещения в мазетата си.
Leave a Comment