В село Гара Елин Пелин са регистрирани значителни щети на над 30 къщи, вследствие на експлозии в складовете за фойерверки в района. Според информация, предоставена от областния управител на София област Силвия Арнаутска по време на брифинг след среща в областната управа с представители на ангажираните институции, оценката на щетите и разследването на инцидента са в ход, но срещат сериозни предизвикателства.

Към момента, специалистите и разследващите органи не могат да влязат в засегнатите складове, тъй като все още има горящи точки, които представляват сериозна заплаха за безопасността. Областният управител подчерта, че докато съществува риск за здравето и живота на хората, достъпът до складовете е ограничен. Тази предпазна мярка е необходима, за да се избегне потенциална опасност за живота на спасителните екипи и други лица.

На място е създадена специализирана комисия, която се занимава с описването на щетите по пострадалите къщи. Целта на комисията е да установи точното въздействие на експлозиите и да оцени размера на необходимата помощ за пострадалите. Докато не бъде изготвена окончателна оценка на щетите, не може да се определи и точната стойност на компенсациите, които ще бъдат предоставени на засегнатите жители.

Възможността за получаване на обезщетения от Междуведомствената комисия за бедствия и аварии към Министерския съвет ще бъде преценена след завършване на анализа на щетите. Въпросът все още не е разгледан и обсъден, според информацията от областния управител.

Силвия Арнаутска също така уточни, че областната администрация не е отговорна за издаването на разрешителни за складовете с пиротехнически изделия, нито за проверките на безопасността на труда в тези обекти. Въпреки това, тя увери, че властите са изпълнили задълженията си по информиране на населението. Гражданите са имали възможност сами да решат дали да се евакуират или не. Кризисният щаб и сътрудничеството между различните служби са били ефективни и адекватни в ситуацията, подчерта областният управител.

Кметът на Елин Пелин, Ивайло Симеонов, коментира въпросите, свързани със злоупотребите с държавната помощ. Той подчерта, че всички държавни институции са изпълнили задълженията си по възможно най-добрия начин, въпреки сложността на ситуацията. Обсъдени са нуждите от обучение и разяснения за кметовете, за да бъдат по-ефективни при справяне с подобни инциденти. Системата за предупреждение "BG Alert" трябва да бъде прецизирана и подобрена, за да се избегне хаос и да се осигури по-добро доверие от страна на населението, отбеляза кметът.

Относно щетите, кметът Симеонов съобщи, че се наблюдават опити от страна на жителите да извършват ремонти на повреди, които не са свързани с взривовете, като пукнатини по къщите. Той подчерта, че като професионалисти няма да допуснат тези неправомерни ремонти, за да осигурят точността на оценката на щетите. Основните щети включват разрушени дограми, счупени стъкла и паднали мазилки. Процесът на описване на щетите продължава, тъй като все още има хора, които не са се завърнали в домовете си.

След отмяната на временото бедствено положение, ще бъде изготвен анализ на ситуацията, който ще бъде предаден на областната управа и на комисията за бедствия и аварии. Този анализ ще включва всички документи и ще бъде оценен внимателно, за да се предотвратят опити за злоупотреба с помощта. Частичното бедствено положение ще бъде отменено, когато пътят в района на инцидента бъде напълно отворен и безопасен за движение. Все още има разпръснати фойерверки и пиратки, които представляват опасност за гражданите, и мобилизирана войскова част работи по тяхното събиране и обезвреждане. Тъй като територията е обширна, този процес ще отнеме известно време, добави кметът.