Избърсването на волана с т.нар. мокри кърпички е обичайно действие, независимо дали вие сами си почиствате автомобила или това го правят служители на автомивка. Потни ръце, мръсотия плюс прах - всичко това се премахва с помощта на въпросните мокри кърпи. А дори и да не правите основно почистване на колата, много водачи винаги имат "под ръка" опаковка с тези кърпички, които премахват мръсотията и са приятни на допир и мирис. Освен това те са и мокри, което придава на процеса не само визуален, но и тактилно приятен ефект. Но за да запазите волана си, просто не си струва да правите това. Разказваме ви защо.

Когато използвате една и съща кола за дълго време, което в България, обективно погледнато, се счита за норма, можете да забележите цяла поредица от процеси, които не се вписват в обичайния ред на нещата. Например, красив кожен волан, който изглеждаше като нов в продължение на много години и сякаш не усещаше изминаването на времето, буквално започва да се разпада пред очите ви.

Разбира се, кожата се влияе от постоянния контакт с дланта, както и от дебелия слой мръсотия, който се натрупва по време на употреба. Да, воланът е най-мръсният елемент от интериора на автомобила, способен да се мери в това отношение дори със стелките на пода. Последните поне понякога се мият в автомивка, но воланът се избърсва само от време на време. И това, както се оказа, е причината за бързата загуба на „изряден външен вид“.

Проблемът, уви, не е в мръсотията и рядкото почистване, а в самата мокра кърпичка. Импрегнирането, което я прави мокра, изтрива специалната фабрична импрегнация от кормилото, предназначена да направи естествената или екокожата устойчива на външни влияния. И го прави бързо: в рамките на година.

Погледнете по-отблизо вашата кола, която във всички отношения като възраст и пробег като цяло изглежда почти като нова, вероятно „блести“, но е с опърпан волан. Защо? Просто сте избърсвали волана с влажна кърпа твърде често, докато стоите в задръствания или сте подреждали интериора си на паркинга. Ето и резултата.

Воланът отдавна е престанал да бъде „маркировка“, чрез която можете да определите действителния пробег на автомобила. И всичко това заради манията по мокрите кърпички, които довеждат кожените покрития до разпад само за година. Е, време е да се откажете от мокрите кърпички - те нямат място на волана.

Разбира се, това не означава, че кожената тапицерия на волана не трябва да се обслужва периодично. Този елемент (както всъщност всички други кожени тапицерии на интериора на автомобила) изисква редовна поддръжка. Отчитайки спецификата на този вид декоративна тапицерия, вече е разработена цяла линия специализирана автокозметика, включваща, наред с други неща, почистващи препарати, спрейове, кремове и дори лосиони.

Но ако не ви се дават пари за скъпа автокозметика, то достатъчно е да почиствате волана с най-евтиното тоалетно мляко, което можете да купите от всяка аптека или дрогерия. Така воланът ще е чист, а състоянието на кожата ще е като ново. Пробвайте!